Spacery terapeutyczne

Spacery terapeutyczne, to sesje wsparcia psychologicznego na świeżym powietrzu. Odbywają się w ustalonym przez klienta i psychologa miejscu, głównie w parkach, na szlakach turystycznych – wszędzie tam gdzie jest możliwy kontakt z naturą. To rozwiązanie wprowadza nowe korzyści płynące z obcowania z przyrodą oraz umożliwia dodanie ćwiczeń fizycznych do sesji terapeutycznych.

Ruch, bez względu na to czy jest to spokojny spacer, czy energiczna wędrówka, często ułatwia ludziom rozmowę o swoich uczuciach. Specjaliści od tej formy terapii podkreślają, że jest to szczególnie pomocny sposób wsparcia nastolatków, którym łatwiej się otworzyć gdy psycholog jest obok, a nie naprzeciwko w formalnej sytuacji gabinetowej czy podczas sesji on-line. Niektórzy terapeuci zauważyli, że ruch fizyczny sprzyja wzrostowi psychicznemu, a nawet może przyspieszyć polepszenie stanu psychicznego klienta.

Czy spacer terapeutyczny jest dla wszystkich?

Jest to oferta dla młodych ludzi od 14-18 roku życia, którzy chcieliby porozmawiać z psychologiem w miej formalnych warunkach niż gabinet. Podobnie jak w przypadku każdej z metod wsparcia psychologicznego, ważne jest uwzględnienie potrzeb i celów klienta i dobranie odpowiedniej metody oddziaływań, dlatego przed podjęciem decyzji rozważymy wspólnie wszystkie kwestie.

Jak się to odbywa?

Pierwsze wstępne spotkanie odbywa się on-line lub w gabinecie i trwa 30 min. Jest to spotkanie z rodzicami (bez nastolatka) gdzie omawiamy powód zgłoszenia, trudności i potrzeby dziecka i ustalamy czy forma spacerów terapeutycznych jest dla dziecka odpowiednia. Określamy też dokładne warunki – miejsce, częstotliwość współpracy, zasady odwołania sesji, kontakt z psychologiem między sesjami, udział rodziców w procesie, zasady poufności, obszary odpowiedzialności rodzica, dziecka i psychologa.

Następnie rodzic oraz nastolatek dostaje mailem do podpisania zgodę w której uwzględnione są wszystkie aspekty prawne. Zgody powinny zostać dostarczone na pierwszy spacer.

Potem odbywa się pierwsze spotkanie z nastolatkiem. Jest to 50 minutowy spacer w umówionym miejscu na którym młody człowiek może porozmawiać o swoich trudnościach, wątpliwościach, potrzebach, planach na przyszłość – w skrócie – o czym tylko chce. Spacery łączą w sobie pracę psychologiczną nad trudnościami, która odbywa się zwykle w gabinecie, z kojącym wpływem natury i rozładowaniem napięcia poprzez ruch. Na początku spaceru rozmawiamy o zasadach spotkań, o tym jak będą wyglądały, zasadach poufności i dobrowolności oraz oczekiwaniach nastolatka.

 

Jeśli chcesz umówić się na spotkanie

zadzwoń: 515-665-661

lub napisz: ania@miejscerelacji.pl